5. Sınıf Testleri Çöz

İlköğretimde öğrenciler her sene farklı bir sınıfa geçerek yeni bilgiler edinirler. Beşinci sınıf da bu süreçlerden biridir. 5. Sınıfta öğrencilerin görmesi gereken birtakım dersler vardır. Bu dersleri başarı ile verebilmelerinde öğrencilerin son derece iyi bir çalışma programı yapabilmesi gerekiyor.

Bazı dersler sözel ağırlıklı olduğundan ezbere dayalı, bazıları sayısal ağırlıklı olduğundan daha çok formül öğrenmeye dayalıdır. Ancak tüm derslerin tek ortak çalışma yöntemi bol soru çözmektir. 5. Sınıf testleri sayesinde hemen her derste ki bilgileri pekiştirebilir ve son derece başarılı bir okul düzeni kurabilirsiniz. Okul derslerinin başarısını da etkileyen test çözme etkinlikleri öğrencilerin bilgiyi en kolay şekilde alabilmesinde son derece etkilidir.

5. Sınıfta Hangi Dersler İşleniyor ?

Öğrenciler 5. sınıf düzeyine geldiklerinde bir önceki yılın derslerini işliyorlar. Ders adı aynı olsa da konularda ciddi anlamda çeşitlenmeler oluyor. Bu sınıf düzeyinde öğrencilerin gördüğü dersler içerisinde fen bilimleri, din kültürü, İngilizce, matematik, sosyal bilgiler ve Türkçe dersi yer alıyor. Her dersin müfredatı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirleniyor.
Bu nedenle de güncel konu müfredatı dışında ders çalışmak öğrencilerin ciddi anlamda zaman kaybı yaşamasına neden oluyor. Her dersin öğrenci üzerinde önemli kazanımları bulunuyor.

Bu kazanımlar sayesinde öğrenciler hem ilerleyen yıllarda ki sınıf düzeylerine hazırlanıyor hem de yaşamda bilmesi gereken bilgileri okul ortamında sosyalleşerek kazanıyor.
5. sınıf testleri de bu dersleri en iyi destekleyen yan etkinliklerdir. Öğrenilen her bilginin pekişmesine yardımcı olan ve öğrenme sürecini kolaylaştırarak hızlandıran testler mutlaka Milli Eğitim müfredatlarına göre hazırlanıyor.

5. Sınıf Derslerinde Ağırlıklı Konular Neler ?

5. sınıf testleri çözülmesi kolay ve anlaşılır testlerdir. Bu testler öğrencilerin okulda öğrendikleri bilgiler dikkate alınarak hazırlanıyor. Türkçe dersinde daha çok cümlede ve sözcükte anlam, paragrafta anlam, yazım ve noktalama, sıfat, zamir gibi basit düzey dilbilgisi konulara yer veriliyor. Matematik dersinde doğal sayılar, basit düzey geometri, problemler, dört işlem gibi temel konular üzerinde durulur. İngilizce dersinde temel kelimeler, hobiler, hastalıklar, festivaller gibi konulara yer verilir.

Din kültürü dersinde dinin çevre üzerinde ki etkileri, Hz. Muhammed (SAV) hayatı, ailesi, Allah inancı, oruç ve Ramazan, adap ve nezaket gibi konular verilir. Fen bilgileri dersinde madde ve değişim, elektrik devreleri, kuvvet, Güneş, Dünya ve Ay, canlılar dünyası, ışığın yayılması konularına ağırlık verilir.

Sosyal bilgiler dersinde ise küresel bağlantılar, dağıtım, tüketim, teknoloji, kültür ve miras gibi konular öne çıkıyor. Her ünite kendi içerisinde çok farklı birçok konudan oluşuyor. Bu konuların detaylı bir şekilde çalışılması, dinlenmesi ve not alınması gerekir. Bilgiyi daha kalıcı hale getirmek için de test çözülmesine önem verilmelidir.

5. Sınıf Derslerinde Başarıyı Arttırmanın Yolları

5. sınıf testleri ders başarısını arttırmada son derece önemlidir. Öğrenciler her konu çalışması sonrasında mutlaka test çözmeye önem vermelidir. Bu test çözümleri devamlı tekrarlandığında bilgi hafızaya tam olarak yerleşir. Ancak çözülen soruların işlenen konuya uygun olmasına önem verilmelidir. Zorluk derecesi, müfredata uygunluk, konuyu her yönü ile öğretmesi bir testin kalitesini ortaya koyan en önemli kriterlerden biridir.

Sitemizde yer alan beşinci sınıf testleri sayesinde çok rahat bir şekilde ders başarılarınızı artırabilirsiniz. Derslerde ki başarıyı artırabilmek için mutlaka bol bol test çözmeye önem vermelisiniz. Sitemizde kendi sınıf düzeyinize göre istediğiniz dersin konusunu seçerek online şekilde çözme şansınız bulunuyor. Test çözümü sonrasında tekrar yanlış cevaplarınıza dönebilirsiniz.

5. sınıf, ortaokulun ilk basamağı olan ve öğrenciler için oldukça önemli süreçlerden birisidir. 5. sınıfta öğrenciler Din Kültürü, Fen Bilgisi, Matematik, İngilizce, Türkçe, Sosyal Bilgiler gibi birçok dersin eğitimini alır. Ortaokul sürecinin sonunda öğrenciler, lise sınavlarına girerler. Bu nedenle ortaokul 5. sınıftan itibaren öğrencilerin tüm derslere, gerekli özeni ve önemi göstererek ciddi anlamda ders çalışmaları gerekir.

5. sınıf konuları oldukça önemli ve öğrencilerin lise ve 6. 7. ve 8. sınıflarda karşısına çıkacağı önemli konuların temelini oluşturur. Öğrencilerin hem ilerleyen sınıflarda başarılı olması, hem de liseye geçiş sınavlarında başarılı olabilmesi için 5. sınıfta eğitim alınan tüm derslere ait konuları pekiştirilmesi ve kavranması gerekir. 5. sınıf testleri çözülerek, hem okul başarısını yükseltmek hem de lise sınavlarında başarılı olmak mümkündür.

Son Yorumlar
 • Mehmet Ali
  31 soruda 1 yanlış güzel test
 • zeki kapsül
  güzeldi ama abartılıkcak bir yanı yok daha iyisini görmüştüm
 • Ercan
  Çok guzel
 • abidin(birgül)
  2sindende ful çektim hakkınndaki düşüncem mükemmel bir site kesinlikle test çözebbilirsiniz