8. Sınıf Fen Bilimleri Konuları

2093

Fen Bilimleri, öğrencinin hem kendini hem de çevrelerine daha iyi tanıyabilmesi için oldukça önemli bir derstir. Ortaokuldan itibaren okul ders programı içerisinde bulunan fen bilimleri dersi, fen bilimleri öğretmenleri tarafından anlatılır. Haftalık ders programı içerisinde belirli saatlerde işlenen fen bilimleri dersinde doğal yaşam ve insanları ilgilendiren konular hakkında öğrenciler bilgilendirilir. Fen Bilimleri dersi konuları 1. Dönem ve 2. Dönem olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Ünitelere ayrılan fen bilgisi ders konuları Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına uygun şekilde ders kitaplarında bulunur.

8. Sınıf Fen Bilimleri 1. Dönem konuları şunlardır:

 • Mevsimler ve iklim
 • Dünya ve evren
 • DNA ve genetik kod
 • Basınç ve fiziksel olaylar
 • Canlılar ve yaşam
 • Madde ve endüstri
 • Madde ve doğası

8.sınıf fen bilimleri 2. Dönem konuları şunlardır:

 • Enerjinin dönüşümleri ve çevre bilimi
 • Basit makineler
 • Fiziksel olaylar
 • Elektrik yükleri ve elektrik enerjisi
 • Fiziksel olaylar
 • Canlılar ve yaşam

8.sınıf fen bilimleri konuları insanların hem kendini hem de çevresinde yaşayan canlıları daha iyi tanımasını sağlamaktadır. Ayrıca çevresinde olan fiziksel olayları ve maddeleri deneyimleme şansı sunmaktadır.

 

8. Sınıf Fen Bilimleri dersinin önemi

8. Sınıf fen bilimleri öğrencilerin çevresinde yaşanan olayları canlıları daha iyi kavrayabilmesi için çok önemli bir derstir. Ayrıca 8. sınıf öğrenciler için lise giriş sınavlarına hazırlığın son adımıdır. Öğrencilerin iyi bir liseye yerleşebilmeleri ve ardından iyi bir üniversitede eğitim görebilmeleri için fen bilgisi dersinde yapacakları net sayısı çok önemlidir. Fen bilimleri dersi ile ilgili sınavlarda sınav sonucunu etkileyecek derecede soru bulunmaktadır.

Bu nedenle 8. sınıf fen bilimleri dersine gerekli özenin ve dikkatin gösterilmesi gerekir. Tüm dersler de olduğu gibi 8. sınıf fen bilimleri dersinde de sistemli ve programlı bir şekilde çalışmak gerekir. Fen bilimleri dersi öğrencilerin lisede göreceği kimya, fizik gibi derslerinde temelini oluşturmaktadır. 8. sınıfta fen bilgisi dersinde başarılı olmak, lise döneminde diğer derslerde başarılı olmayı sağlar.

 

Fen Bilimleri Dersi Ne İşe Yarar?

Fen bilimleri dersi insanın doğasına tanımasına yardımcı olan bir derstir. Ayrıca, fen bilimleri dersinde öğrencilerin ile ileriki hayatında yapacağı bilimsel çalışmalarını kaynağını ve alt tabanını oluşturan en önemli parçasıdır. Fen bilgisi dersi öğrencilerin yaşadığı çevreyi, günlük hayatındaki olayları, kendi vücut sistemlerini daha iyi öğrenebilmesi ve farklı gözle bakmasını sağlamaktadır.

8. Sınıf fen bilgisi dersi içerisinde yer alan DNA ve genetik kod konuları canlıların nasıl oluştuğunu, insanın vücudunda bulunan DNA birleşmesini ve kromozomlar hakkında bilgi sahibi olmasını sağlar. DNA üzerinde yer alan genleri insanın karakterini ortaya çıkmasını belirleyen en önemli kalıtsal yapı taşı olduğunu ve canlıların birbirinden farklı olması bu genlerden kaynaklı olması gibi yaşama ilgilendiren en önemli konular hakkında detaylı bilgi sahibi olmasına yardımcı olur. 8 sınıf fen bilimleri konuları öğrencilerin bilimsel bulgulara yönelik çalışmalar yapmasını katkı sağlar.

 

8. Sınıf Fen Bilimleri Dersinde Nasıl Başarılı Olunur?

8. Sınıf fen bilimleri dersi tamamen sistemli ve programlı çalışmayı gerektiren bir derstir. Öğrencilerin eğitim hayatı boyunca dikkat etmesi gereken en önemli nokta öğretmenin derste dikkatli bir şekilde dinlenmesi gerekir. Konuyla ilgili önemli noktalar not edilmelidir. Konuyu unutmamak ve daha iyi pekiştirebilmek için düzenli aralıklarda tekrarlar yapılmalıdır. Ayrıca konu ile ilgili yeni müfredata uygun farklı kaynaklardan sorular çözülmelidir. 8. Sınıf fen bilimleri konuları ile ilgili Fen Bilimleri testleri çözülerek sınavlarda başarılı olunabilir.

Yorum Listesi
Benzer Yazılar