8. Sınıf Matematik Konuları

1759

Matematik dersi ilkokul birinci sınıftan itibaren öğrencilerin eğitim ve öğretim hayatı boyunca sürekli karşılaştıkları derslerden birisidir. Bunun yanı sıra sosyal hayatta ve iş hayatında da sürekli hayatımızın bir parçası olan matematik dersi oldukça önemli ve ehemmiyet gösterilmesi gerekir.

8. sınıf matematik konuları 1. Dönem ve 2. Dönem olarak ayrılmıştır. Matematik öğretmenleri tarafından öğretilen 8. sınıf matematik dersi okulların haftalık ders programı içerisinde belirli saatlerde işlenmesi zorunludur. Millî Eğitim Bakanlığı müfredatına uygun şekilde hazırlanan 8. sınıf matematik konuları öğrencilerin lise sınavlarında başarılı olması açısından oldukça önemlidir.

8. Sınıf Matematik 1. dönem ders konuları şunlardır:

 • Çarpanlar ve katlar
 • Üslü ifadeler
 • Kare köklü ifadeler
 • Veri analizi
 • Basit olayların olma olasılığı
 • Cebirsel ifadeler ve özdeşlikler

8. sınıf Matematik 2. Dönem ders konuları şunlardır:

 • Doğrusal denklemler
 • Eşitsizlikler
 • Üçgenler
 • Eşlik ve benzerlik
 • Dönüşüm geometrisi
 • Geometrik cisimler

8. sınıf Matematik dersinden 1. Dönem ve 2. Dönem görülecek ders konuları belirlenen saatler içerisinde işlenmesi gerekir.

8. Sınıf Matematik Dersinin Önemi

8. sınıf öğrenciler için oldukça uzun geçen bir maratonun son basamağı olarak düşünülür. Lise sınav girişlerine tempolu bir şekilde hazırlanan öğrencilerin bu sınavlarda başarılı olabilmesi için 8. sınıf matematik dersi konularına gerekli özeni ve dikkati göstermeleri gerekir. 8. sınıf matematik dersinde işlenen konular ile ilgili soruları sınavda mevcuttur. Sınavda başarılı olabilmek ve rakiplere fark atabilmek için matematikten yapılan net sayısı oldukça önemlidir.

Matematik dersi her ne kadar zor olarak görülse de düzenli ve sistemli bir şekilde çalışıldığında oldukça kolay ve başarı elde edilebilecek bir derstir. Öğrencilerin güzel bir liseye tercih edebilmesi ve istedikleri üniversitede okuyabilmeleri için yapılacak matematik net sayısı çok önemlidir. Liseye giriş sınavlarının son basamağını oluşturan 8. Sınıf matematik konuları iyi bir şekilde öğrenilmelidir.

8. Sınıf Matematik Dersi Nasıl Çalışılır ?

8. sınıf matematik dersinde başarılı olabilmek için verimli bir çalışma programına ihtiyaç duyulur. Sayısal dersler içerisinde yer alan matematik dersine sistemli ve programlı bir şekilde çalışıyor olmaya özen gösterilmelidir. Derste öğretmen dikkatlice dinlenmeli ve konu ile ilgili önemli noktalar deftere not edilmelidir. Anlaşılmayan bir konu olduğunda konu anlaşılıncaya kadar üzerinde durulmalıdır.

Derste öğrenilen konular eve gelindiğinde tekrar edilerek pekiştirilmelidir. Konu ile ilgili farklı yayınları ait testler çözülmelidir. Ayrıca, derste anlatılan konuyu unutmamak için belirli aralıklarda tekrarlar yapılmalıdır. Matematik dersinde birçok formül ve kural bulunmaktadır. Bu kuralları formülleri unutmamak için küçük kağıtlara notlar alınmalı ve bu notlar gözle görülür bir yerde tutulmalıdır. 8. Sınıf matematik konuları ile ilgili çıkabilecek sorular üzerinde durulmalıdır.

8. Sınıf Matematik Dersi Konuları ile İlgili Test Çözümü

Lise ve üniversite sınavlarında başarılı olabilmek ve istenilen bölümlere yerleşebilmek için sınavda çıkacak matematik soruları ile ilgili yüksek net yapılması gerekir. Matematik ve Türkçe dersi ilgili sınavlarda diğer dersleri oranla daha fazla soru sayısı bulunmaktadır. Zamanla yarışan öğrencilerin tüm soru şekillerine hakim olabilmeleri soruları doğru olarak cevap verebilmesi gerekir.

Zamanın doğru olarak kullanılabilmesi ve öğrencilerin sınavda yüksek net sayısı yapabilmeleri için yeni müfredata uygun şekilde hazırlanmış testler bol bol çözülmelidir. Soru çözümüne geçmeden önce öğrencilerin dikkat etmesi gereken en önemli noktalardan birisi de öncelikle konunun iyice anlaşılması gerekir. 8. Sınıf matematik konuları iyice pekiştirilmeli ve anlaşılmadığı durumlarda test çözümüne geçilmesi doğru değildir. Bu durum öğrenciler için zorlayıcı ve sıkıcı olacaktır.

Yorum Listesi
Benzer Yazılar