4. Sınıf Din Kültürü
4. Sınıf Din Kültürü Hakkında

4. sınıf din kültürü testleri ve soruları çöz, cevapları karşılaştır

4. Sınıf Din Kültürü Testleri Çöz

4. sınıfların göreceği derslerden biri olan din kültürü dersi öğrencilerin birçok dini bilgiyi edindiği bir derstir. Bu dersin kapsamında öğrenciler eğitim öğretim yılından başından sonuna kadar çeşitli üniteler eşliğinde Peygamber Efendimizin hayatını, dini ifadeleri, İslam esaslarını ve daha birçok konuyu öğrenirler.

Dini bilgilerin doğru bir şekilde verildiği bu dersin müfredatı Milli Eğitim tarafından güncellendiği için geçmiş yıllardan farklı bir müfredat ile karşılaşmak mümkündür. Ancak konular genel çerçevede aynıdır. 4. Sınıf din kültürü dersi kapsamında öğrenciler İslam dinine yönelik olarak çok geniş bir bilgi birikimi edinme olanağı bulurlar.

4. Sınıf Din Kültürü Dersi Müfredat Konuları

4. sınıf din kültürü dersi 5 üniteden meydana gelen bir derstir. Her dersin kendi içinde çeşitli konuları vardır. Bu dersin kapsamında ilk ünite çerçevesinde öğrencilere günlük hayatta çok kullanılan dini ifadelerin anlamları öğretilir. Aynı zamanda dilek ve dualarda geçen dini ifadelerin ne anlama geldiğine değinilir ve Bir Dua Tanıyorum konusu kapsamında öğrenciler Sübhaneke Duasını ve anlamını öğrenir.

İkinci ünitede ise öğrenciler İslam’ın inanç ve esaslarını öğrenir. İslam’ın şartlarını ve Kur’an-ı Kerim hakkında detaylı bilgiler edinir. Yine bu ünite kapsamında Amentü duasını ve anlamını öğrenir. Üçüncü ünitede ise güzel ahlak kavramı işlenir. Dinin güzel bir ahlak kazandırdığı, sevgi ve saygının önemi üzerinde durulur. Bu ünite sonunda Fatiha suresi ve anlamı öğretilir.

Dördüncü ünitede Hz. Muhammed’i yakından tanıyan öğrenciler doğduğu çevre, ailesi, doğumu, çocukluk yılları, gençlik dönemleri, Mekke ve Medine yıllarını öğrenir. Salli ve Barik duaları ile anlamlarını öğrenir. Beşinci ünitede din ve temizlik kavramı üzerinde durulur. İslam dini açısından temizliğin önemi, bedeni ve giysileri temiz tutmanın önemi üzerinde durulur. Çevreyi temiz tutmanın önemi öğretilir.

4. Sınıf Din Kültürü Dersinin Öğrenci Üzerindeki Kazanımları

4. sınıf din kültürü dersi ile öğrenciler ahlaklı bir birey olmanın bilincine varır. Hz. Muhammed’ (SAV) yakından tanır ve onun çizdiği din yolunda temel bilgileri edinir. Temiz olmanın bilincine varır ve hem çevresine hem de kendi bedenine karşı daha titiz davranır. Din kültürü dersi çocukların en temel sure ve duaları öğrendikleri bir derstir. İslam’ı daha yakından tanıdıkları ve temel İslami bilgileri öğrendikleri bir süreçtir.

Bu dersi aldıktan sonra her öğrenci İslam’ın şartlarını sayabilir, güzel bir ahlakın gerektirdiği davranışları sergiler. Çevresine karşı her zaman sevgi ve saygı ile yaklaşır. Din kültürü dersi öğrencilerin iyi birer insan olma yolunda en gerekli bilgileri edindikleri dersler arasında yer alır.

4. Sınıf Din Kültürü Dersi Neden Önemli?

4. sınıf din kültürü dersi son derece önemli bir derstir. İyi bir toplum düzeninin kurulabilmesinde bu dersin önemi oldukça fazladır. Öğrencilerin derslerin her bir konusunu iyi kavrayabilmesi için konu tekrarları yapması önemli bir detaydır. Konu tekrarları, özet çıkarma ve test çözme dersin konularının pekişmesi için çok gereklidir.

Güncel müfredata uygun olarak hizmet veren sitemizde 4. Sınıf din kültürü derslerinin tamamını bulabilirsiniz. Birçok farklı testin bulunduğu sitemizden konuları çalıştıktan sonra online olarak test çözebilir ve bu testler sayesinde bilgilerinizi daha da kalıcı bir hale getirebilirsiniz.

Din kültürü dersine olan ilgiyi arttırmak adına testlerin online platformda çözülmesi son derece avantajlıdır. Sitemize 7/24 girerek online olarak din kültürü dersinin her konusunda farklı testler çözebilirsiniz. Testlerin her biri güncel müfredata uygundur ve sınavlarınızda başarı kazanmanızda sizlere yardımcıdır.